discovery chanel project earth

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

19102008

discovery chanel project earth

Zilele acestea am urmarit pe Discovery chanel o emisiune cu 8 metode de a stopa sau eradica incalzirea globala datorata DIOXIDULUI DE CARBON (CO2)IN EXCES DIN ATMOSFERA.
Pentru inceput va las sa urmariti un filmulet al unui om care ca si mine si-a dat seama cum sta treaba.

Dupa cum vedeti din spusele lui, cei care par a fi interesati de rezolvarea problemei conduc masini care polueaza mult mai mult decat o masina obisnuita.
CEA MAI SIGURA SI EFICIENTA METODA PENTRU STOPAREA INCALZIRII GLOBALE ESTE REDUCEREA CU CEL PUTIN 50% A CONSUMULUI DE COMBUSTIBIL FOSIL!!!.

Sa urmarim si metodele propuse de ei pt rezolvarea problemei:
1)PLANTAREA MASIVA CU VEGETATIE A TERREI:
video

Aceasta alaturi de stoparea radicala a consumului de combustibili fosili SUNT singurele metode de salvare ale Pamantului.

2)"PATURA PESTE POLI".
video

imaginati-va cum ar fi sa acoperim polii cu o patura de plastic termoizolant...ar fi o idee buna nu?.. ii acoperim si gata putem polua in continuare.Putem fi siguri ca nivelul CO2 din atmosfera va creste dar polii nu se vor topi, deci nivelul oceanului planetar nu va creste etc.etc.etc.Gandire tipic omeneasca...

3)FOLOSIREA UNOR TURBINE EOLIENE.
video
Aceasta metoda ar o metoda de energie alternativa , dar de care nu putem abuza pentru ca am modifica clima stopand curentii de aer.Aceasta metoda ar fi buna la crearea de surse de energie alternativa si nu in reducerea nivelului CO2 din atmosfera.

4)NORII DE DEASUPRA OCEANELOR "INJECTATI" CU PARTICOLE DE APA.
Aceasta metoda vine sa modifice inca o data planeta noastra pentru ca noi sa putem polua n continuare...Ideea de baza este sa facem norii sa reflecte radiatia solara inapoi in cosmos....si deci sa racim zona de sub acei nori... Inca o metoda in care se vede gandirea omeneasca.

5)"UMBRA" ASUPRA PAMANTULUI.
Ca si metoda precedenta ...ideea consta in trimiterea in spatiu a triliarde de lentile care sa refracteze o parte din radiatia solara pe langa planeta noastra.Si aceasta metoda ne da libertatea sa poluam in continuare , fara sa ofere o solutie la nivelul ridicat de CO2.Ce sa mai vorbim de costuri...

6)CAPTAREA ENERGIEI SOLARE PE ORBITA SI TRIMITEREA EI SUB FORMA DE MICROUNDE PE PAMANT.
Din nou costuri ridicate..dar metoda nu ar functiona niciodata asa cum ar trebui din cauza firii fiintei umane care ar transforma aceasta minunata idee intr-un motiv de razboi..si deci nu s-ar rezolva nimic...

7) TUBURI CARE SA CAPTEZE CO2 IN ADANCURILE OCEANELOR
...si cand acest CO2 va iesi din nou la suprafata?.... atunci ce?....

8)nu mai stiu revin cand imi aduc aminte...

Deci in concluzie.Ne bate gandu ca pana in 2050 trebuie sa aducem la limite normale nivelul de CO2 din atmosfera dar ne gandim ca putem trisa cumva sa continuam sa poluam cu masinile noastre mari si tari...Asa gandeste omul acum..gandire care mie imi confirma inca o data ca "Omul se naste prost, creste , invata, dar moare si mai prost crezand ca a devenit destept".Asta o spun eu.Nu a spus-o nush ce savant.O SPUN EU.
Astept si parerile voastre.

Ma astept sa nu intereseze pe multa lume acest subiect.Asa si trebuie.Ne meritam soarta Twisted Evil

Ultima editare efectuata de catre marius-ciclistu in Dum Noi 23, 2008 8:17 pm, editata de 2 ori
marius-ciclistu
Admin

Numarul mesajelor : 165
Varsta : 31
Localizare : cluj/oradea
Reputatie : 0
Data de inscriere : 01/09/2008

Vezi profilul utilizatorului http://marius-ciclistu.go.ro

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

discovery chanel project earth :: Comentarii

Mesaj la data de Sam Noi 01, 2008 6:06 pm  flo4u_marius

Sunt de acord cu tine...dar mie mi`e frica ca oameni isi vor da seama cand o sa fie prea tarziu.Oameni de stiinta pot sa faca experimente,dar cred ca nu e de ajuns..trebuie sa `actioneze`toata lumea sa inceteze odata poluarea.[center]

Sus In jos

Mesaj la data de Sam Noi 01, 2008 6:14 pm  marius-ciclistu

Oamnenii de stiinta cauta sa prelungeasca nu sa rezolve problemele.Nu vor sa renunte la comoditate si la snobism...

Sus In jos

Mesaj   Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum